Ioan PanicanScrisori informative - Sesiunea de vara 2013

Prin harul Domnului, s-a mai săvârşit una din lucrările Domnului la Şcoala Biblică Maranata – Biserica Dragostei, în perioada 24 – 29 iunie 2013, la Casa Norvina, judeţul Suceava.

Aşezământul în care s-a desfăşurat această sesiune de vară aparţine fratelui nostru G. Juravle şi este situat în Comuna Straja, locul în care s-a născut şi a copilărit fratele Juravle. În felul acesta, Domnul ne-a binecuvântat din nou cu zile minunate petrecute pe frumoasele meleaguri bucovinene, şi în părtăşie cu fraţii.

Au fost cu noi la închinare fraţi din diferite locuri din ţară şi din afara ţării (Canada, SUA).

A slujit ca învăţător:

Ioan Panican:

Maria şi Marta” – Luca 10:38-42;

Vindecarea lui Naaman” – 2 Împ. 5:1-19;

De zece ori mai buni” – Daniel 1:20;

Să arzi pentru Domnul!” – Exod 3:1-10.

Isus a plătit preţul pentru ca noi să fim o parte din Împărăţia Lui. Să fim în stare să slujim Împărăţiei Domnului, la fel ca cei patru binecuvântaţi tineri din Babilon.

nişte tineri fără vreun cusur trupesc, frumoşi la chip, înzestraţi cu înţelepciune în orice ramură a ştiinţei, cu minte ageră şi pricepere, în stare să slujească în casa împăratului,”. Daniel 1:4

Aşa vrea Domnul să ne formeze şi pe noi, ca să fim capabili să slujim bine Biserica şi oamenii. Daniel, Hanania, Mişael şi Azaria erau din copiii lui Israel de neam împărătesc şi de viţă boierească. Aşa sunt şi cei născuţi din nou, din apă şi din Duh, născuţi din Dumnezeu.

Voi însă sunteţi o seminţie aleasă, o preoţie împărătească, un neam sfânt, un popor pe care Dumnezeu Şi l-a câştigat ca să fie al Lui, ca să vestiţi puterile minunate ale Celui ce v-a chemat din întuneric la lumina Sa minunată;” 1 Petru 2:9

Daniel şi prietenii lui s-au hotărât să nu se spurce, au fost lumină în întuneric, şi nu s-au compromis ca să se potrivească chipului veacului aceluia. Au fost hotărâţi să stea în picioare. De aceea, Dumnezeu i-a făcut de zece ori mai buni decât ceilalţi. Ei nu au fost aşa de buni dintr-o dată. Când au dat de greu, ceva a fost în ei care i-a făcut de zece ori mai buni. Înţelepciunea nu se dă cu carul, înţelepciunea lui Dumnezeu se dă bob cu bob. Aşa putem fi şi noi, de zece ori mai buni (mai multă dragoste, mai mult curaj, mai multă frică se Domnul, mai multă înţelepciune, mai multă pricepere, s.a.), dacă hotărâm să  nu ne spurcăm cu bucatele acestei lumi (ziare, reviste, tv. Internet, bârfă, lăcomie, urâciuni), adică să nu ne potrivim chipului veacului acestuia.

Să nu vă potriviţi chipului veacului acestuia, ci să vă prefaceţi, prin înnoirea minţii voastre, ca să puteţi deosebi bine voia lui Dumnezeu: cea bună, plăcută şi desăvârşită.” Romani 12:2.

Ca să curgă ceva din noi, mai întâi trebuie ca acel ceva să între în noi. „Cine crede în Mine, din inima lui vor curge râuri de apă vie, cum zice Scriptura.” Ioan 7:38. Aceasta înseamnă să căutăm pe Domnul şi învăţăturile Lui sfinte (înţelepciune, pricepere, cunoştinţă, chibzuinţă, lumină, viaţă), cum am căuta o comoară de mare preţ. Aceasta să fie desfătarea sufletului nostru zi de zi.

Domnul i s-a arătat lui Moise într-o flacără de foc. Focul nu este fanatism, este prezenţa Domnului. Biserica are nevoie de oameni plini de foc, de eliberatori. Egiptul nostru este lumea în care trăim.

Focul în Biblie judecă, curăţă şi încălzeşte. Dă pasiune, convingere, descoperire şi dragoste.

În vechime, focul trebuia să ardă necurmat în cort şi în templu. Creştinii sunt Templul Duhului Sfânt, deci focul Duhului Sfânt să ardă tot timpul în noi.  „Nu stingeţi Duhul!” 1 Tes. 5:19

Noi suntem chemaţi să schimbăm lumea în care suntem rânduiţi să trăim.

Dumnezeul nostru este Dumnezeul generaţiilor. V.6 „Eu sunt Dumnezeul tatălui tău, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov.

Este nevoie de eliberatori pentru generaţia noastră şi pentru generaţia care vine, de oameni în care trăieşte Dumnezeu.

La vârsta de 80 de ani, când părea că totul s-a terminat pentru Moise în privinţa lucrării, Dumnezeu a început cu el marea lucrare de izbăvire a poporului Israel. Tot aşa este planul de lucrare pe care îl are Dumnezeu cu fiecare din noi. Slăvit să fie Domnul!

Am avut harul să slujim în 4 din bisericile locale: Straja, Brodina, Vicovul de Sus, Falcău. Am slujit prin cântare, îndemn la rugăciune, mărturie, poezie şi cuvânt de învăţătură.

Mulţumim şi pe această cale Domnului şi fraţilor care ne-au primit cu atâta bucurie în mijlocul lor. Suntem deplin încredinţaţi că Domnul, în marea Lui milă şi dragoste, a scris şi de această dată cărţi binecuvântate de aducere aminte.

Slăvit să fie Domnul!

Iată, ce plăcut şi ce dulce este să locuiască fraţii împreună!” Ps. 133:1.

În umilinţă şi în dragoste,

Program - Sesiunea de vara 2013 ] [ Scrisori informative - Sesiunea de vara 2013 ] Cuvânt de rămas bun - Sesiunea de vara 2013 ] Fotografii - Sesiunea de vara 2013 ]