Cuvânt de rămas bun - Sesiunea de vara 2013

Prin îndurarea Domnului, la sfârşitul timpului binecuvântat de părtăşie petrecut cu Domnul şi cu fraţii la adunările Maranata, avem bunul obicei de a pofti fiecare participant să spună un cuvânt de rămas bun înainte de a ne despărţi. Rostite din prea plinul inimii noastre, şi cuvintele acestea au menirea să ne mângâie, să ne încurajeze şi să zidească în noi credinţa sfinţilor.

Aşadar, ne facem şi de această dată datoria, şi vă trimitem cuvântul rostit de preaiubiţii noştri fraţi, participanţi la sesiunea de vară, Casa Norvina, Straja – jud. Suceava.

Gheorghe Turcu: „Am venit plin de bucurie în locul acesta şi plec cu lacrimi de mulţumire şi recunoştinţă. Am fost iarăşi pentru o vreme dezlegat de toate lucrurile pământeşti. Am stat cu Domnul şi cu fraţii. Să strângem rândurile într-o vreme ca aceasta. Adevărul este numai Unul: Isus. ”

Emanuel Coleş: „Să răspândim mireasma dragostei Domnului Isus.”

Aldea Ştefan: „Venind în locul acesta am înţeles şi mai bine cât sunt de aproape sau de departe de Domnul.”

Dan Ghimbăşanu: „Luni dimineaţa Domnul mi-a vorbit din Ezra 9:1 – 4, şi aşa am fost convins să vin la adunare. … s-au strâns la Mine toţi cei ce se temeau de cuvintele Dumnezeului lui Israel. În aceste zile, la adunarea noastră, am învăţat şi mai bine ascultarea şi seriozitatea pe calea credinţei.”

Gheorghe Juravle: „Mulţumesc Domnului pentru harul de care mi-a făcut parte, să pot contribui şi eu la lucrarea ce s-a făcut aici, şi în bisericile din jur.”

Precup Nica: „În două rânduri am călătorit în SUA şi mi s-a propus să rămân acolo. Nu a fost voia Domnului să rămân. Astăzi Îi mulţumesc Domnului pentru hotărârea pe care a luat-o în ceea ce mă priveşte de a rămâne aici. Am fost binecuvântat în multe lucrări de-a lungul timpului, între care, şi această lucrare, Şcoala Maranata. Să ascultăm în toate lucrurile de Domnul.”

Dorel Bogdan: „Am fost chemat şi eu de Domnul ca şi Moise dintr-o flacără de foc. Timp de zece ani, Domnul m-a ţinut în foc. La Şcoala Maranata Domnul pune ordine în viaţa mea. Soţia îmi spune mereu când mă întorc acasă că ar trebui să fie mai dese sesiunile Şcolii Maranata.” Rămâneţi, deci, tari, şi nu vă plecaţi iarăşi sub jugul robiei.” Galateni 5:1

Vasile Tofan: „Am postit în toate aceste zile, prin harul Domnului. Îi mulţumesc Domnului şi pentru acest lucru foarte important.”

Ian Ţiclea: „Am venit aici ştiind că este mai uşor să lupt împreună cu fraţii mei în credinţă. Domnul să ne sprijinească să luptăm zi de zi, şi când suntem plecaţi de aici.”Psalmul 121.

Darius Dumitraş: „Am venit pentru prima oară la Şcoala Maranata. Am fost speriat, crezând că va fi o atmosferă teologică apăsătoare. Nu a fost deloc aşa. Plec întărit, înviorat şi cu noi prieteni.”

Lucian Nica: „Iaebeţ era mai cu vază decât fraţii săi; mamă-sa i-a pus numele Iaebeţ (Trist), zicând: „Pentru că l-am născut cu durere.” Iaebeţ a chemat pe Dumnezeul lui Israel şi a zis: „Dacă mă vei binecuvânta şi-mi vei întinde hotarele, dacă mâna Ta va fi cu mine, şi dacă mă vei feri de nenorocire, aşa încât să nu fiu în suferinţă!...” Şi Dumnezeu i-a dat ce ceruse.” 1 Cronici 4:9-10

Adrian Frăţiloiu: „De multe ori păcătuim atunci când preţuim un lucru când nu-l mai avem. Sunt gelos pe voi cu o gelozie sfântă. De câte ori vă adunaţi la şcoală, şi eu nu pot să fiu împreună cu voi în lucrare, locuind departe de România, mă unesc cu voi în duhul. Să preţuim mult lucrarea aceasta, mai ales că nu ştim cât va mai fi îngăduită.”

„Ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel.” Luca 6:31

Leonard Frangulea: „Disciplina Şcolii Maranata mă atrage în locul acesta.”

Tică Olariu: „Am cunoscut câţiva dintre înaintaşii noştri în credinţă şi m-am îndrăgostit de ei. Şcoala Maranata duce mai departe lucrarea înaintaşilor noştri. Plec binecuvântat, bucuros şi înviorat din locul acesta. Văd lucrarea pe care o face Duhul Sfânt în viaţa noastră. Am înţeles cât este de greşit când strecurăm glume în slujirea noastră, şi m-am pocăit înaintea Domnului de lucrul acesta. Îmi place că aici ne rugăm mult pe genunchi.”

George Comşa: „Neascultarea mea a adus multă suferinţă celor din jur. Îi cer iertare Domnului pentru nevegherea mea şi vă mulţumesc iarăşi că m-aţi primit cu atâta dragoste.”

Florin Mitcu: „Ce minunat este că suntem o familie! Nu oriunde putem cunoaşte Cuvântul Domnului aşa cum se cuvine. Lăudat să fie Domnul!”

De aceea şi noi, din ziua când am auzit aceste lucruri, nu încetăm să ne rugăm pentru voi, şi să cerem să vă umpleţi de cunoştinţa voiei Lui, în orice fel de înţelepciune şi pricepere duhovnicească; pentru ca astfel să vă purtaţi într-un chip vrednic de Domnul, ca să-I fiţi plăcuţi în orice lucru: aducând roade în tot felul de fapte bune, şi crescând în cunoştinţa lui Dumnezeu: întăriţi, cu toată puterea, potrivit cu tăria slavei Lui, pentru orice răbdare şi îndelungă răbdare, cu bucurie, mulţumind Tatălui, care v-a învrednicit să aveţi parte de moştenirea sfinţilor, în lumină.” Coloseni 1:9-12

Program - Sesiunea de vara 2013 ] Scrisori informative - Sesiunea de vara 2013 ] [ Cuvânt de rămas bun - Sesiunea de vara 2013 ] Fotografii - Sesiunea de vara 2013 ]