Ioan PanicanScrisori de informare - Sesiunea de iarna 2005

Scrisoare de informare Nr. 1

decembrie 2005

Iubiti frati,

Prin Harul Domnului Isus, între 26 - 30 decembrie 2005, la Casa ELIM, localitatea Zarnesti, judetul Brasov, a avut loc sesiunea de iarna a Scolii Biblice Maranata. Domnul Isus a fost si de data aceasta împreuna cu noi si ne-a dat biruinta.

Unii s-au mirat întrebându-se: "Cum de s-a stabilit ca perioada de desfasurare a Scolii tocmai timpul dintre cele 2 (doua) sarbatori?" Pentru acestia sarmalele si cozonacul s-au dovedit a fi mai importante decât lucrarea Domnului.

Altii, dimpotriva, au slavit pe Dumnezeu spunând: "Nu este nimic mai important decât sa aduci jertfa de multumire Bunului Dumnezeu, tocmai în perioada aceasta de sfârsit de an, si sa te sfintesti, stând în prezenta lui Dumnezeu pe munte, pentru a trece într-o stare binecuvântata în Anul cel Nou". Cei ce au fost rânduiti de sus sa vina la Scoala, au venit, cei ce nu au fost rânduiti, nu au venit. Pentru toate lucrurile se cuvine sa multumim lui Dumnezeu.

Si de aceasta data Domnul Isus Si-a proslavit Numele, si a lucrat în mod minunat în mijlocul nostru.

Una din descoperirile Duhului Sfânt spunea chiar asa: "Eu, zice Domnul, v-am adunat si v-am adus în locul acesta, bob cu bob."

Nimic bun nu se poate face fara sacrificiu, fara lepadare de sine.

Au fost 4 (patru) zile de conferinte, cu urmatoarele teme:

1. MARTI, 27.12.2005
LUC HENRIST (Belgia)

- Hristos pe ulişa evreiască
     - Dumnezeu, poporul evreu şi neamurile

2. MIERCURI, 28.12.2005
PETRU DUGULESCU
     - Dimensiunea spirituală a revoluţiei de la Timişoara
     - Ei mi-au programat moartea - Partea II

3. JOI, 29.12.2005
IOAN PANICAN

- Chipul înţelepciunii (Magii la Ierusalim)

4. VINERI, 30.12.2005
IOAN PANICAN

- Treptele neprihănirii (dupa pilda neprihanitului Iosif)

Va facem de cunoscut, fratilor, ca adunarea frateasca (Biserica Dragostei) a hotarât ca timpul de rugaciune pentru România si pentru pacea Ierusalimului sa nu mai fie ora 21.00, ci ora 22.00 .

Sa ne rugam ca bunul Dumnezeu sa se îndure de tara noastra, si prin lumina Evangheliei, si prin lucrarea Duhului Sfânt sa dea pocainta:

* tuturor slujitorilor din biserici;
    * celor înaltati în dregatorii (presedintele, primul ministru, parlamentari);
    * celor din armata, politie, justitie, servicii secrete;
    * celor din sanatate, educatie, cultura;
    * celor din mass - media (televiziune, radio, ziare, reviste);
    * celor de la sate si de la orase;
    * celor bogati si celor saraci;
    * celor tineri si celor vârstnici.

Urarea noastra pentru toti sfintii, din tara si din afara ei, pentru anul ce ne sta înainte, este aceasta: "Rascumparati vremea, caci zilele sunt rele!"

Har si pace!

Robul Domnului Isus,